Цікаві новини про будівництво

Хто винайшов цемент і залізобетон

Стародавній аналог цементу
Перші дані про використання цементу в будівництві відносяться приблизно до II століття до н.е. Суміш вапна з вулканічною золою, пемзою і туфом зі схилів Везувію використовувалася римлянами в якості бетону і цементу при будівництві кам’яних споруд. Римські будівельники виготовляли з цементу і окремі елементи будівель, але їх міцність залишала бажати кращого.
Винайдення сучасного цементу
У 1824 році Джозеф Аспдін розробив сучасний портландцемент. В суміші з піском, щебенем і водою його почали застосовувати у якості будівельного матеріалу — бетону.
Винайдення залізобетону
Бетон добре витримує стиснення, а ось розтягування призводять до його руйнування. А залізні балки, навпаки, відмінно працюють на розтягнення і погано на стиск. Ідея поєднати ці достоїнства майже одночасно прийшла в голову декільком людям:
  1. Жан-Луї Ламбо на початку 1850-х років побудував на півдні Франції кілька невеликих човнів з бетону, армованого залізною сіткою.
  2. Британець Вільям Уілкінсон у 1854 році став першим, хто використав армовані залізними балками бетонні панелі при будівництві двоповерхового будинку у Ньюкаслі.
  3. Приблизно у цей же час інший будівельник, Франсуа Куанье, експериментував з залізобетоном у Франції. Він став першим, хто пов’язав сталеву арматуру перекриттів зі стіновими панелями.
Але масово використовувати сучасний цемент і залізобетон запропонувала людина, котра не мала до будівництва ніякого відношення.
Джозеф Моньє, у 1846 році, був призначений садівником одного з замків біля Лувра. Якось йому знадобилися міцні ємності, щоб пересадити на зиму дерева у теплицю. Моньє вирішив зробити декілька діжок з бетону. Вони постійно тріскалися, тому садівник зміцнив стінки ємностей залізними стрижнями.
У той час вважали, що залізні елементи при перепадах температур швидко зруйнують бетон, але за 3 роки жодна діжка не вийшла з ладу. Після цього Моньє почав виготовляти з нового матеріалу ємності для води та інші елементи ландшафтного дизайну.
У 1867 році він продемонстрував армований бетон на міжнародній виставці у Парижі і отримав перший патент на використання матеріалу в штучних водоймах. За першим патентом пішли інші — на труби і басейни (1868), будівельні панелі (1869), мостові конструкції (1873), балки і шпали (1878).
Перший залізобетонний міст
У 1875 році, під керівництвом Моньє, у замку Шазель був побудований невеликий залізобетонний міст. А у 1879 році німецький інженер-будівельник Густав Вайс купив права на всі патенти Моньє і вдосконалив його винахід, змістивши арматуру у сторону найбільшого навантаження на розтягнення (Моньє не інженер, тому не вникав у такі тонкощі). Так Густав Вайс створив сучасний залізобетон, який незабаром захопив будівельні майданчики всього світу.
Made on
Tilda